Ganzo G704

V kategorii: axis-lock

Produkt je dostupný v jiných variantách
519,00 Kč

428,93 Kč bez DPH

Jednoruční zavírací nůž se střenkami z kompozitu G-10, pojistkou axis-lock

Barva: Červená
 • Černá
 • Červená
 • Kamufláž
 • Modrá
 • Oranžová
 • Zelená
 • Žlutá

 • G704 (294)
 • Out stock
 • Free

Jednoruční zavírací nůž s rukojetí s kovovými příložkami se střenkami z kompozitu G-10, pojistkou axis-lock a čepelí z materiálu, označeného 440. Jeden z mála zavíracích nožů, vhodný jak pro leváky, tak i praváky - kapsový klip je možno přestavit z pravé na levou stranu, ovládací prvky jsou totožné na obou stranách nože.

 • ocel čepele: 440C
 • délka čepele: 85mm
 • tloušťka čepele: 4,0mm
 • hmotnost: 148g
 • délka otevřeného nože: 200mm
 • délka zavřeného nože: 115mm
 • barva: černá, zelená, oranžová, modrá, červená, žlutá, kamufláž


Verze z Carbonu má označení F7041-CF

 

Uživatelská recenze nože GANZO G704

    Nože Ganzo čínské výroby si pomalu ale jistě začínají vybojovávat své místo na českém trhu. Jsou levné, i přes svou nízkou cenu velmi dobře zpracované, z ocelí dostačujících svou kvalitou a velmi často svým tvarem vycházejí ze svých mnohem dražších originálních vzorů renomovaných značek. Sám vlastním už třetí nůž této značky, dodnes mne ani jeden z nich nezradil a jsem s nimi spokojen.

 

Podívejme se na nůž Ganzo G704.

    Tento nůž již na první pohled evokuje inspiraci známým nožem Benchmade 14210 Heckler&Koch - výsledek spolupráce dvou firem, které se specializují na velmi kvalitní taktické nože a střelné zbraně. Autorem tohoto nože je Mike Snody, který dal noži Benchmade velmi osobitého ducha. Mezi dražším (a dnes již těžko sehnatelným) originálem a čínskou replikou najdeme pár rozdílů:

 • Ganzo má čepel vyrobenu z oceli 440C (hodně používaná například na španělských nožích Muela a Nieto), Benchmade z oceli 154CM (tuto ocel Benchmade používá například na noži Griptilian a u modelu 14210 H&K udává tvrdost 58-61 HRC)
 • Ganzo má v zadní části rukojeti tři prosté otvory pro upevnění klipu, Benchmade má tytéž otvory, avšak se zahloubenými okraji (pouze estetický rozdíl)
 • Ganzo se vyrábí v několika barevných odstínech rukojeti, Benchmade se vyráběl s černou rukojetí (alespoň pokud je mi známo)
 • Ganzo se vyrábí s hladkou čepelí (bez zoubků), Benchmade se vyráběl s čepelí hladkou, polozubatou, dokonce i s tanto čepelí

    Pokud oba nože srovnáme, zjistíme, že vyslovených odlišností je opravdu jen málo. Ganzo je skutečně velmi zdařilá replika nože Benchmade 14210 HK. Oba mají oboustrannou pojistku Axis Lock (a Ganzo ji má dobře zpracovanou), oba mají možnost dvou poloh klipu (v zadní části na pravé či levé straně rukojeti). Oba nože mají střenky z materiálu G-10 a dokonce mají i stejně tvarovaný klip pro uchycení v kapse v černé barvě.

    Parametry u nože Ganzo G704 uvádí výrobce tyto:

 • Ocel: 440C (velmi dobrá nerezová ocel, která se velmi dobře brousí a má dostatečnou odolnost pro většinu běžných činností)
 • Čepel: 85mm dlouhá, neleštěná, modifikovaný drop point, falešné ostří u hrotu čepele (zvyšuje penetrační schopnost hrotu), klínový výbrus (vhodnější na hrubší práci)
 • Pojistka: oboustranný Axis Lock (spolehlivá a na tomto noži dobře zpracovaná pojistka)
 • Rukojeť: G-10 s kovovými příložkami (rukojeť má jemné zdrsnění, díky němuž nůž neklouže v ruce)
 • Tloušťka čepele: 4mm (u hřbetu čepele, postupně se ztenčuje ve falešném ostří a ve výbrusu)
 • Hmotnost:  148g (tuto váhu již v kapse pocítíte, než si na ni zvyknete, máte pocit, že v kapse taháte malý kámen. Není úplně ideální do kalhot z měkčího materiálu, lepší jsou rifle, pevné kapsáče apod.)
 • Délka zavřeného nože: 115mm
 • Délka otevřeného nože: 200mm

    Pokud se podíváte na nůž Ganzo G704, již od prvního momentu tušíte jeho primární určení jako taktického nože. Pojem taktický nůž je dnes hodně marketingově zprofanovaným pojmem a volně přeloženo znamená nůž, který „zaručeně používají speciální síly v Iráku“, ale nenamažete si s ním ani máslo na chleba. Toto ale u Ganza G704 neplatí. S tímto nožem si i „takticky“ vychutnáte paštiku od manželky, stejně tak dobře otevřete pivo a nakrájíte tlačenku s cibulí. Na první dojem nepůsobí odfláknutě, nikde nic neodstává, žádné otřepy, vůle atd. Je třeba si na něj ale zvyknout. Na první dojem může působit příliš hrubě, svým vzhledem evokuje agresi, je poměrně masivní a na zavírací nůž docela těžký. Rukojeť při prvním stisku v dlani působí jako „hranatá“, jako by chtěla ještě více zaoblit. Ale je to jen otázka zvyku. Pokud jste byli doteď zvyklí na zavírací nože typu Victorinox, budete zpočátku zaskočeni vahou, úchopem, masivností čepele atd. Po pár dnech nošení a používání ale tento pocit překonáte.

    Čepel se otevírá trošku ztuha, ovšem na to pomáhá olej a torx na povolení středového čepu (ten si ostatně každý majitel nože „ladí“ podle sebe). V čepu není vůle, ani horizontální ani vertikální. Faseta ostří je souměrná po celé délce a po obou stranách (tento jev na dražších značkových modelech v poslední době už tak častý není). Tento nůž ke mně přišel krásně ostrý - holil. Kolíček pro otevření čepele je oboustranný, z výroby dobře opracovaný, palec se o něj při otevírání čepele nedře. V zavřeném stavu je čepel ve středové ose, čepel také stranově neuhýbá.

    Pojistka Axis Lock je oblíbená pojistka na dražších modelech nožů (ostatně na noži Benchmade, kterým je Ganzo 704 inspirováno, je to standardní pojistka). Na Ganzu drží velmi dobře, nemá tendenci povolit uzamčení čepele v otevřeném stavu. Dobře se uvolňuje, chodí plynule. Při troše cviku lze čepel otevřít i zavřít jednou rukou. Pokud je středový čep dobře seřízený, lze čepel otevřít i zavřít švihem při povolené pojistce.

    Klip na opasek (nebo spíše pro jištění v kapse) je přiměřeně tuhý a přihnutý k rukojeti. Nůž z kapsy nevypadne, ani kdybyste se „na hlavu postavili“. Časem se malinko povolí, ale ne tak, že když radostí poskočíte, vypadne vám nůž na chodník. Při úchopu netlačí a nijak nepřekáží. Nevýhodou je, že se černění na jeho povrchu po čase používání odře (nemá vliv na funkčnost klipu).

 

    Nůž je svým provedením určen spíše pro vyznavače „taktického použití“ (ať už tento pojem definují jakkoliv). V kuchyni (maso, ovoce, zelenina, ryby) je nůž trochu neohrabaný díky klínovému výbrusu (například jablka obvykle nedokrojíte, protože vám v polovině řezu puknou), ale venku v terénu (dřevo, větve, pás v autě, lano apod.) se s ním pracuje lépe. Je to zkrátka nůž, který je primárně určen na chlapskou práci (zase s ohledem na ocel čepele). Díky opěrce pro palec na horní straně čepele na ni můžete ve svislém směru vyvinout vyšší tlak (vhodné například při přípravě hoblin, při řezání méně poddajného materiálu aj.). Moje zkušenost je taková, že na jemnější práci (např. vyřezávání srdíčka vaší milé) moc vhodný není. Je poměrně těžký v dlani, když potřebujete dělat jemné vyřezávky. Nicméně vždy záleží na schopnostech majitele.

    Milovníci nožů Cold Steel a jejich marketingových videí by jistě zkoušeli na noži viset, slaňovat a propichovat kapotu auta. Nevím, jak na tom byl originál od Benchmadeu, ale já bych s tímto nožem kapotu auta nepropichoval. Ocel 440C na takové kousky úplně vhodná není. Nicméně v krizové situaci, kdy na noži závisí váš život, nebudete hledět na kvalitu oceli a cenu nože, který máte v kapse. Někteří majitelé nožů (a rádoby survivalisté) se svými miláčky provádějí rozličné „prasárny“, při kterých obvykle dojde k poškození nože jako celku či jeho jednotlivých částí – rukojeti, čepele aj. (otvírání konzervy čepelí, vrhání nože, páčení za účelem zjištění, co vydrží středový čep, batoning při otevřené čepeli atd.). Na tyto aktivity nůž z oceli 440C určen není, ale pokud víte, jak na to, můžete se do takové akce pustit. I když to nevypadá, dělat třísky se zavíracím nožem pomocí tlouku opravdu lze – ale chce to vědět, jak se to dělá. Jinak nůž a zejména jeho pojistku poškodíte.

    Určitou nevýhodou při použití „v pacifistickém prostředí“ může být agresivní vzhled nože. Zejména pokud jej otevíráte švihem, což na lidi kolem obvykle působí děsivým dojmem. Zvyknout si tak na něj musíte nejen vy, ale i vaše okolí.

    Jak tedy hodnotím Ganzo G704? Je cenově dostupný – je to kvalitní a cenově zajímavá replika společného „dítěte“ firmy Benchmade a Heckler&Koch. Dobře padne do ruky, netlačí, příjemně se s ním pracuje. Má spolehlivou pojistku, která dobře drží čepel v otevřené poloze. Ocel 440C se celkem snadno brousí, což ocení zejména ti, když v tomto umění nejsou až tak zkušení. Ostrost při dobrém zacházení udrží dost dlouho. Nůž je těžší a je třeba si zvyknout na váhu v kapse; dobré je také nosit jej v pevnějších kalhotách. Klip na rukojeti drží dobře, jen se po nějakém čase odře jeho černění.

    Co říci závěrem? Ganzo mne tímto modelem nezklamalo. Mám v něm spolehlivého společníka na každodenní použití (samozřejmě nezanedbávám ani své originální a nákladnější modely zavíracích nožů), se kterým se nemusím bát vyrazit do města či do přírody. Je dost masivní na tvrdší práci, současně zvládne i „svačinové aktivity“ a přitom nepůsobí lacině (jako z tržnice).

 

Jan Pokorný

294

Parametry

Materiál čepele
440C
Materiál rukojeti
G10
Délka čepele
85mm
Váha
148g

Specifické reference

Komentáře (0)