- Vyprodáno
Ganzo G732
Ganzo G732
- G732 (611)
- Out stock
- Free
Zavírák s čepelí jištěnou zámkem Liner-lock, rukojetí z materiálu G-10 s ocelovými příložkami. Čepel je dlouhá 95mm s tloušťkou 2,9mm, má plochý výbrus. Čepel se otevírá pomocí otvoru v čepeli. Jeden z mála zavíracích nožů, vhodný jak pro leváky, tak i praváky - kapsový klip je možno umístit na 4 různá místa - přestavit lze z pravé na levou stranu, z horní na dolní stranu.
- Ocel čepele: 440 (58-60HRC)
- Délka čepele: 95mm
- Tloušťka čepele: 2,9mm
- Hmotnost: 126g
- Délka otevřeného nože: 215mm
- Délka zavřeného nože: 120mm
- Barva: černá, zelená, oranžová, kamufláž
G732 je stejný nůž jako G7321, liší se jen v provedení povrchu střenek z G10. Zde je odkaz na G7321.
Uživatelská recenze nože GANZO G732
Když jsem po nějaké době uviděl novinku na e-shopu zlepšovák.cz, nové Ganzo G732, opět jsem zbystřil pozornost. Trochu mne na něm hned na první pohled zamrzela pojistka Liner lock, jejímž příznivcem úplně nejsem, ale i tak jsem požádal pana Carbola o zapůjčení pro novou recenzi.
Už jsem si zvykl, že čínské nože Ganzo kopírují své dražší a věhlasné vzory renomovaných značek. Nejinak je tomu i u Ganza G732. První, co vás při pohledu na něj napadne, je: „Spyderco!“ Typický otvor v horní části čepele dává tušit, že je zde opět nápadná inspirace zavíracím nožem této značky. Zdá se, že v tomto případě soudruzi v Číně spojili dohromady dva nože této světoznámé značky. Čepel je až nápadně podobná Spydercu Endura 4, pojistka Liner lock a vybrání rukojeti pro zavření pojistky je zase podobné řešení na Spydercu Resilience. Celkový vzhled nože je ale opravdu bližší Enduře.
Mezi tímto nákladným originálem a čínskou replikou najdeme pár rozdílů:
- Ganzo stojí necelou pětistovku, Spyderco je minimálně šestkrát dražší (podle typu oceli na čepeli)
- Ganzo má čepel vyrobenu z oceli 440C, Spyderco z oceli ZDP-189,
- Ganzo má čepel tlustou 2,9mm, Spyderco 3mm
- Ganzo se vyrábí s pojistkou Liner lock, Spyderco s pojistkou Back lock
- Ganzo má pro stažení rukojeti a středového čepu oboustranné torxy, Spyderco využívá šrouby s konkávní hlavou šroubu a protikusem torx
Parametry u nože Ganzo G720 uvádí výrobce tyto:
- Ocel: 440C (kvalitní nerezová ocel, která se bez problémů a větší námahy brousí a má dostatečnou odolnost pro většinu běžných činností)
- Čepel: 95mm dlouhá, leštěná, tvaru drop point, plochý výbrus (na jiných nožích se hůře brousí, ale v tomto případě má čepel ještě fasetu ostří, která se přebrušuje)
- Pojistka: Liner lock
- Rukojeť: G-10 s kovovými příložkami (rukojeť má jemné zdrsnění, díky němuž nůž neklouže v ruce). V zadní části otvor pro pojistnou šňůru (či ozdobný pletenec)
- Tloušťka čepele: 2,9mm (u hřbetu čepele, postupně se ztenčuje v plochém výbrusu směrem k ostří)
- Hmotnost: 126g (na první dojem může působit jako těžký, zvyknout se na tuto váhu dá bez problémů)
- Délka zavřeného nože: 120mm
- Délka otevřeného nože: 215mm
Když jsem Ganzo uviděl na webu, hned mne na něm zamrzela pojistka Liner lock. Už jsem si u svých Ganz zvykl na Axis lock a říkal jsem si, že tahle pojistka nůž zdegraduje. Když mi pak pan Carbol nůž zapůjčil na recenzi, byla pojistka to první, o co jsem se zajímal. Nezkoušel jsem na noži viset na zdi, nebo s ním dělat nějaké rádoby akční kousky á la reklamní videa Cold Steel. Pojistka je na běžné použití dost silná a otevřenou čepel jistí dobře. I při klepání dřevěnou paličkou na horní hřbet čepele se neprolomila přes pojistku zpátky do rukojeti. Pokud nůž otvíráte palcem a následně švihem, liner lock nemá tendenci zaskakovat až k protější příložce, což je dost častá slabina této pojistky zejména u levnějších nožů. Musím říct, že mne příjemně překvapila.
Čepel se otevírá velmi dobře. Pokud jej máte dobře seřízený, v čepu není vůle, ani horizontální ani vertikální. Při troše cviku lze čepel otevřít i zavřít jednou rukou. Faseta ostří je souměrná po celé délce a po obou stranách (vypadá to, že Číňané si aspoň na těchto nožích dávají na fasetě záležet). Nůž ke mně přišel krásně ostrý - holil. Otvor pro otevření čepele je velký, palec do něj krásně zapadne a čepel se s ním dobře otevírá. Z výroby je ale trochu hrubší a má hranku, o kterou se palec dře. V tomto případě si soudruzi v Číně mohli o něco déle hrát s brusným papírem. Trochu hrubší je i hrana na horním hřbetu čepele. Nijak to nevadí, je to spíše estetická drobnost. Kalhoty nedře, ruku si taky nepořežete. V zavřeném stavu je čepel ve středové ose, stranově neuhýbá ani v otevřené poloze (jako tomu například je u známé RAT-1 od Ontaria, kde je čepel prohnutá k jedné straně).
Nůž Ganzo G732 vám dobře padne do ruky. Úchop je pohodlný, nikde nic netlačí, nikde nejsou žádné otřepy, ostré hrany. Na to, že je to čínská replika, je dobře zpracovaná. Když nůž sevřete v dlani, nemáte nepříjemný pocit nepohodlí, díky kterému nůž hned odložíte. Vybrání u pojistky ukazováček netlačí a ten do něj dobře zapadne. Úchop je jistý jak v klasické, tak v reverzní, tak i v obranné (čepel míří od dlaně dolů) poloze.
Klip na rukojeti je hodně tuhý a přihnutý k rukojeti, díky čemuž vám při tahání z kapsy lehce chytá o lem kapsy. Z riflí jde hůř, z kapsáčů lépe. Není to nic, na co si člověk nezvykne. Je leštěný, takže se z něj neodírá žádná barva, což někdy hnidopichům vadí (na druhou stranu je to známka toho, že jste s nožem už něco zažili a jen s ním nemachrujete).
Nůž se dobře hodí na každodenní použití. Není to vitrínový výrobek. Využijete jej při zpracování potravin (ovoce, zelenina, maso, ryby), venku v terénu (dřevo, větve, pás v autě, lano apod.) se s ním pracuje taky dobře. Do čabajky šel jak do másla, cibuli na drobno zpracoval v mé ruce znamenitě, paštika se s ním dá mazat taky dobře (díky poměrně široké čepeli). Krajíc chleba už musíte říznout kolem dokola, protože čepel je na tento úkon hodně krátká. Je to nůž, se kterým zvládnete hrubší řezání i jemné vyřezávání. Lodičku z kůry pro špunta, hoblinky na podpal…proč ne. Chce to šikovné ruce. Díky opěrce pro palec na horní straně čepele na ni můžete ve svislém směru vyvinout vyšší tlak.
„Reklamní profíci“ z firmy Cold Steel by nad Ganzem jistě ohrnuli nos. Bez poškození čepele by s nožem nemohli slaňovat, sekat manilské lano, propichovat víko popelnice apod. Ocel 440C a celková konstrukce nože na takové kousky úplně vhodná není. Pokud jej ale chcete využít na běžné činnosti, strach o něj mít nemusíte. Pokud víte, jak na to (aniž byste nůž poškodili), můžete s ním vyzkoušet i něco nestandardního. Úplně nedoporučuji páčení špičkou. Před nějakou dobou se mi takto podařilo na jednom mém Ganzu špičku vyhnout. Jde to lehce spravit, ale je to důkaz toho, že na páčení je opravdu lepší větší šroubovák. Já s noži nedělám prasárny, ani pokud je vlastním. Tento nůž jsem dostal pro vyzkoušení na běžné nedestruktivní činnosti a nebylo mým cílem jej zničit. Ostatně pokud budete chtít a bude to váš primární cíl, zničíte i nůž za osm tisíc. Na druhou stranu díky ceně tohoto nože vám jeho zničení možná tak moc vadit nebude.
V dnešní době, kdy stále ještě není asi úplně normální nosit v kapse podobné nože a používat je na každodenní činnosti, s tímto nožem neuděláte poprask, když jej otevřete. Nemyslím si, že by měl vysloveně nějaký agresivní vzhled. V mém okolí jeho použití žádný rozruch nevyvolalo (ovšem mé okolí je na moje nože už zvyklé). Ale je to i o tom, kde a jak svůj nůž používáte a i o tom, jak jej otevíráte. Pokud jej otevřete frajerským švihem, okolí to zaregistruje.
Jak tedy hodnotím Ganzo G732? Je cenově dostupný a to je, myslím si, dost velká přednost. Přesto to ale není laciný brak z tržnice. Dobře padne do ruky, kde netlačí a při normálním použití svou práci zastane. Má spolehlivou pojistku, která dobře drží čepel v otevřené poloze. Ocel 440C se celkem snadno brousí, což ocení zejména ti, kteří v této dovednosti ještě nejsou tak zkušení. Ostrost při ohleduplném zacházení udrží dost dlouho. Nůž je těžký tak akorát, takže při práci s ním se ruce tak rychle neunaví a kapsu kalhot netahá dolů. Klip na rukojeti drží hodně pevně. Celkově je znát, že kluci v Číně začínají mít s výrobou zavíráků čím dál větší zkušenosti.
Co říci závěrem? Ganzo mne opět nezklamalo. Ale osobně bych šel raději do zelené rukojeti, ne do černé, s kterou jsem měl nůž zapůjčený. Mám zelenou raději.
Jan Pokorný
Mohlo by se vám líbit
Model nože Firebird FH51 je zaměřen na širokou škálu úkolů. Je vhodný pro pěší turistiku, rybáře nebo každodenní použití ve městě. Jedná se o zavírací nůž z...
Bezpochyby tvarově zajímavý zavírák z oceli D2, to je FireBird FH81 od Ganzo (E2)
Ganzo G6804 je model, který může být dokonalým turistickým nožem. Je malý, lehký a má univerzální plochý výbrus.